Регистрацията на инвеститорите в България е процес, който може значително да улесни бизнес операциите и да предостави редица привилегии. Инвеститорите, които получат сертификат за инвестиция клас „А“ или клас „Б“ в България могат да се възползват от множество предимства и стимули, които значително улесняват реализирането на техните проекти. Този сертификат се издава от министъра на икономиката и индустрията по предложение на директора на Българската агенция за инвестиции („БАИ“) и предоставя редица административни и финансови облекчения, които законодателят нарича насърчителни мерки.
Класът на сертификат „А“ или „Б“ опредяла пакета от насърчителни мерки, които могат да бъдат използвани, а именно:
СЪКРАТЕНИ СРОКОВЕ ЗА АДМИНИСТРАТИВНО ОБСЛУЖВАНЕ (за клас „А“ и за клас „Б“)
Тази насърчителна мярка може да бъде упражнена, след като сертификатът бъде одобрен и издаден. Този инструмент за стимулиране обикновено се използва в случай на къси графици, които инвеститорите трябва да изпълнят за изпълнението на своя проект. По-конкретно, местните и централните власти биха могли да намалят законоустановения период на изчакване за конкретна административна услуга с до една трета – например за промяна на статут на земя, издаване на разрешение за строеж, виза за проектиране и др. Тази мярка спестява ценно време и улеснява процеса на реализиране на инвестиционните проекти.
ОБЛЕКЧЕН РЕЖИМ ПРИ ПРИДОБИВАНЕ НА ИМОТИ (за клас „А“ и за клас „Б“)
Тази мярка може да бъде инициирана само за недвижими имоти, които са държавна или общинска собственост. Това осигурява по-лесен достъп до необходимите земи и сгради за реализиране на инвестиционните проекти.
Осъществимостта зависи от характера на проекта. След като органът на управление, стопанисващ имота, одобри и се съгласи с положителния икономически и обществен ефект от проекта, се възлага независима пазарна оценка, която следва да определи индикативната цена.
Важно изискване е размерът на инвестицията да се придържа към правилото пет към едно, т.е. да бъде пет пъти по-голям от оценената цена на земята (в случай на придобиване).
ФИНАНСОВО ПОДПОМАГАНЕ ЗА ПРОФЕСИОНАЛНО ОБУЧЕНИЕ НА РАБОТНИЦИ/СЛУЖИТЕЛИ (за клас „А“ и за клас „Б“)
На инвеститора могат да бъдат предоставени ресурси за обучение и придобиване на професионална квалификация на служители, включително стажанти.
Тази насърчителна мярка се прилага само за инвестициите, които се осъществяват във високотехнологичните дейности или в икономически необлагодетелствани региони и когато годишното трудово възнаграждение на заетите по трудово правоотношение в предприятието е по-високо от средното в страната за съответната икономическа дейност, в която се осъществява инвестиционния проект. Разходите, които могат да бъдат покрити от тази насърчителна мярка, са свързани с часовете, прекарани от избрания екип за обучение, оперативните разходи, направени от екипа за обучение и обучаемите (напр. пътни разходи, наем, материали и канцеларски принадлежности, амортизационни разходи за оборудване, дължащи се на обучението, консултантски услуги и др.). Интензитетът на помощта може да варира между 25% – 45% от тези разходи, в зависимост от размера на компанията, и до сума от 2 милиона евро.
ВЪЗСТАНОВЯВАНЕ НА РАЗХОДИТЕ ЗА СОЦИАЛНИ ОСИГУРОВКИ ЗА РАБОТНИЦИ/СЛУЖИТЕЛИ (за клас „А“ и за клас „Б“)
С тази мярка държавата осигурява на сертифицирания инвеститор финансово подпомагане за частично възстановяване на направените от него за негова сметка, в качеството му на работодател, задължителни осигурителни вноски за държавното обществено осигуряване, за допълнителното задължително пенсионно осигуряване и за задължителното здравно осигуряване за новоназначените работници и служители за осъществяването на инвестиционния проект (мярката се прилага, когато годишното трудово възнаграждение на заетите по трудово правоотношение в предприятието е по-високо от средното в страната за съответната икономическа дейност, в която се осъществява инвестиционния проект
На практика инвеститорът трябва да може да направи индикативно изчисление на исканата сума за възстановяване въз основа на планираните и отчетени заплати във формуляра за кандидатстване. В тази връзка инвеститорът трябва да има предвид, че всяка година държавата утвърждава и определя годишният максимален осигурителен доход, който може да се използва за изчисляване на осигурителните и здравноосигурителните вноски. За 2024 г. максималният осигурителен праг е 3 750 лева. По-нататък съотношението на вноските от името на работодателя и от името на служителя е приблизително 18,5% към 13,8%.
ИНДИВИДУАЛНО АДМИНИСТРАТИВНО ОБСЛУЖВАНЕ (за клас „А“)
Тази мярка позволява достъп на инвеститора до пълна и точна информация за необходимите документи, срокове и такси по приложимите закони, както и съдействие при издаването и получаването на всички необходими документи.
ПРОЦЕДУРА ПО СЕРТИФИЦИРАНЕ
Компетентен орган по процедурата: Българска агенция за инвестиции /БАИ/ и Министерство на икономиката и индустрията.
Начин на кандидатстване за клас инвестиция: заявление по образец до изпълнителния директор на БАИ, ведно с представен инвестиционен проект на кандидата.
Срок за издаване на сертификат за клас инвестиция – 30 дни от подаване на заявлението.
Не се дължат такси при кандидатстване за сертифициране за клас инвестиция.
СЪДЪРЖАНИЕ НА ИНВЕСТИЦИОННИЯ ПРОЕКТ
- Описание на дейностите, състава на предложения продукт или спецификация на услугите;
- Информация за местоположението на производството или компанията;
- Информация, свързана със спецификацията на технологията на производството или особеностите на предоставяните услуги;
- Списък на необходимите ресурси за изпълнение на дейностите по проекта;
- Времеви график за изпълнение на дейностите по проекта;
- Описание на планираните за придобиване материални и нематериални активи;
- Баланс на материалните ресурси, изчислен въз основа на разликата между прихода и разхода на пари през всеки инвестиционен период.
УСЛОВИЯ, НА КОИТО СЛЕДВА ДА ОТГОВАРЯТ ИНВЕСТИЦИИТЕ
- Създаване на ново предприятие/ Разширяване на съществуващо предприятие;
- Създаване на нови работни места за не по-малко от 5 /пет/ години за големи предприятия и не по-малко от 3 /три/ години за малки и средни предприятия;
- Тригодишен максимален срок за изпълнение на инвестицията;
- Диверсификация на производството на предприятието с нови продукти/ съществена промяна в цялостния производствен процес.
- Малко предприятие:
Брой на персонала | Годишен оборот | Общ годишен баланс |
< 50 | <
= 10 млн. евро |
<
= 10 млн. евро |
- Средно предприятие:
Брой на персонала | Годишен оборот | Общ годишен баланс |
< 250 | <
= 50 млн. евро |
<
= 43 млн. евро |
- Голямо предприятие:
Брой на персонала | Годишен оборот | Общ годишен баланс |
>
= 250 |
> 50 млн. евро | > 43 млн. евро |
Законът поставя минимални прагове за размера на инвестициите, които са различни в зависимост от икономическите дейности, в които се инвестира и варират от един до десет милиона лева
За някои от инвестициите се предвижда минимален брой осигурени нови работни места. Например, в случай че инвестиция се осъществява изцяло в административните граници на общини, които за предходната година преди текущата, имат равнище на безработица равна или по-висока от средната за страната, създадената и поддържана заетост трябва да е не по-малко от:
25 нови работни места – за инвестиция клас „А“;
10 нови работни места – за инвестиция клас „Б“.
Регистрацията на инвестиция клас „А“ или клас „Б“ предоставя значителни предимства и може да бъде ключова стъпка в развитието на вашия бизнес. Екипът на Адвокатско дружество „Тончева и партньори“ притежава дългогодишна експертиза и богат опит в провеждането на процедури по сертифициране на инвестиционни проекти. Настоящата статия има информативен характер и не следва да бъде тълкувана като правен съвет. При нужда от консултация или допълнителна информация по повод повдигнатите въпроси в статията можете да се свържете с нас на email: office@modus.bg, на тел.: 0888 662 545, както и в чрез контактната форма на сайта ни.
Автор: адв. Елизабет Декова
Услуги: Регистрация на инвеститор клас „А“ и клас „Б“