Промени в Търговския закон, приети в края на месец септември, създадоха условия за провеждане на производство по ликвидация на дружества в кратки срокове. До приемането им ликвидацията на бизнес в България отнемаше средно по една година. Стотици са и случаите, в които производството отнемаше до 5 години. По правилата на бързата ликвидация срокът за предявяване на вземанията на кредитори след обявяване на поканата в Търговски регистър е двойно по-кратък – 3 месеца, вместо 6 месеца при стандартната ликвидация. Или казано по-просто – след изтичането на 3-месечния срок може да се пристъпи към разпределение на имуществото на дружеството.

С промените законодателят създаде път освен към съкращаването на срока за провеждане на процедурата, също и към намаляването на административната тежест върху собствениците на търговски дружества. Отпадна необходимостта от подаване на отделни заявления до няколко държавни органа. Достатъчно е търговецът с прекратена дейност да подаде необходимите документи за провеждане на бърза ликвидация само до Търговския регистър към Агенция по вписванията, а останалите държавни органи се уведомяват служебно. Издаването на удостоверение по чл. 77 от ДОПК от НАП не е задължително условие за вписване на ликвидацията в Търговския регистър. Съгласно новите правила Агенция по вписванията уведомява служебно НАП по електронен път за подаване на заявление за прекратяване на дейността и провеждане на ликвидация при условията на бързо производство. Освен това, Агенция по вписванията уведомява служебно по електронен път и НОИ за предаване на трудова документация за работниците/служителите с прекратени трудови правоотношения, в това число и ведомости за заплати.

За започване на бързо производство по ликвидация е необходимо решение на компетентния орган на съответното дружество (едноличния собственик на капитала, общото събрание на съдружниците или акционерите или неограничено отговорните съдружници). В протокола трябва да е записано изрично, че ще се провежда именно бързо производство по ликвидация. Освен това дружеството трябва да отговаря на шест изрично посочени от законодателя условия, за да се ползва от облекчената процедура по ликвидация. Условията, на които трябва да отговаря търговското дружество са, както следва:

 

  1. не е осъществявало дейност или е прекратило осъществяваната дейност преди повече от 12 месеца;
  2. не е наемало работници и служители или е прекратило трудовите правоотношения с тях преди повече от 12 месеца;
  3. не е имало регистрация по Закона за данък върху добавената стойност или е прекратило регистрацията си преди повече от 12 месеца;
  4. няма непогасени задължения към държавата и общините;
  5. няма неприключило производство по установяване на данъчни задължения и задължения за задължителни осигурителни вноски, по което страна е Националната агенция за приходите;
  6. не е ответна страна в съдебно производство, длъжник в изпълнително или заповедно производство, или срещу него не е започнало изпълнение по реда на Закона за особените залози или Закона за договорите за финансово обезпечение.

Агенция по вписванията следва да осигури техническа възможност за прилагане на процедурата по бърза ликвидация съвместно с НАП и НОИ в срок до една година от влизане в сила на новите правила (т.е. до края на септември 2025 г.).

Създаването на законова рамка за постигане на ускорената ликвидация е разписано в условията по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ).

Автор: адв. Елизабет Декова