
Абонирайте се за нашия правен дайджест
* С абонирането си за нашия бюлетин Вие се съгласявате данните Ви да бъдат обработвани съобразно предвиденото в нашата Политика за защита на личните данни при ползването на уебсайтa на Тончева & Партньори.
В този брой
Обнародвани изменения и допълнения на нормативни актове:
- Предвижда се ежегодно определяне на минималната работна заплата по нова методика;
- Нормативни актове, обнародвани в ДВ в периода 06 февруари – 10 февруари 2023 г.;
Актуални възможности за проектно финансиране:
1. Национален план за възстановяване и устойчивост
Обнародвани нормативни актове 06 февруари – 10 февруари 2023 г.– акценти:
Предвижда се ежегодно определяне на минималната работна заплата по нова методика
-
Закон за изменение и допълнение на Кодекса на труда (обнародван в ДВ, бр.14 от 10.02.2023 г.)
- Минималната работна заплата за страната за следващата календарна година се определя от Министерски съвет до 1 септември на текущата година в размер на 50% от средната брутна работна заплата за период от 12 месеца, който включва последните две тримесечия на предходната година и първите две тримесечия на текущата година.
- Определената минимална работна заплата за страната не може да е по-ниска от тази за предходната година.
- Промяната влиза в сила, считано от 14.02.2023 г.
Приети са следните промени:
Със закона може да се запознаете тук:: Виж тук
Нормативни актове, обнародвани в ДВ в периода 06 февруари – 10 февруари 2023 г.
- Закон за допълнение на Закона за здравното осигуряване
Със закона може да се запознаете тук: Виж тук
- Закон за изменение и допълнение на Закона за ратифициране на Протокола за предварително изпълнение на Споразумението относно Единния патентен съд
Със закона може да се запознаете тук: Виж тук
- Закон за изменение и допълнение на Закона за пътищата
Със закона може да се запознаете тук: Виж тук
- Постановление на Министерски съвет No 17 от 2 февруари 2023 г. за изменение и допълнение на Правилника за устройството и дейността на Министерството на вътрешните работи, приет с Постановление No 207 на Министерския съвет от 2014 г.
С постановлението може да се запознаете тук: Виж тук
- Наредба No 1 от 25 януари 2023 г. за условията и реда за извършване на национално одобряване на типа за ремаркета и сменяема прикачна техника и за издаване на сертификат за национално одобряване на типа.
С наредбата може да се запознаете тук: Виж тук
- Закон за изменение и допълнение на Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България
Със закона може да се запознаете тук: Виж тук
- Закон за денонсиране на Споразумението за основаването на Международната инвестиционна банка и на Споразумението за организацията и дейността на Международната банка за икономическо сътрудничество
Със закона може да се запознаете тук: Виж тук
- Закон за ратифициране на Гаранционното споразумение между Република България („Гарант“) и ИНГ Банк Н.В. („ИНГ Банк“) във връзка с Договора за дългосрочен кредит в размер 49 071 661 евро, сключен между ИНГ Банк Н.В. и „Булгартрансгаз“ ЕАД на 25 януари 2023 г., подписано от българска страна на 25 януари 2023 г. в София и от страна на ИНГ Банк Н.В. чрез ИНГ Банк Н.В. – клон София, на 25 януари 2023 г. в София
Със закона може да се запознаете тук: Виж тук
- Постановление на Министерски съвет No 18 от 2 февруари 2023 г. за приемане на Наредба за изискванията към някои захари, предназначени за консумация от човека
С постановлението може да се запознаете тук: Виж тук
- Постановление на Министерски съвет No 19 от 2 февруари 2023 г. за изменение и допълнение на Устройствения правилник на Държавна агенция „Безопасност на движението по пътищата“, приет с Постановление No 21 на Министерския съвет от 2019 г.
С постановлението може да се запознаете тук: Виж тук
- Постановление на Министерски съвет No 20 от 6 февруари 2023 г. за приемане на план-сметка за разходите/трансферите по подготовката и произвеждането на изборите за народни представители на 2 април 2023 г.
С постановлението може да се запознаете тук: Виж тук
- Наредба за изменение на Наредба No 8121з-919 от 13 юли 2017 г. за размера на основните месечни възнаграждения на държавните служители по чл. 142, ал. 1, т. 1 и
ал. 3 от Закона за Министерството на вътрешните работи и размера на началните и максималните заплати за длъжност на лицата, работещи по трудово правоотношение.
С наредбата може да се запознаете тук: Виж тук
- Наредба за изменение и допълнение на Наредба No 6 от 26.03.1999 г. за реда и начина за измерване на емисиите на вредни вещества, изпускани в атмосферния въздух от обекти с неподвижни източници.
С наредбата може да се запознаете тук: Виж тук
Актуални възможности за проектно финансиране
1. Национален план за възстановяване и устойчивост
1.1. Подкрепа за енергийно обновяване на сгради в сферата на производството, търговията и услугите
(Компонент 4 „нисковъглеродна икономика“)
Срок за кандидатстване – 15.06.2023 г. 17:30 ч.
Размер на финансиране:
Минималният и максималният размер на заявеното безвъзмездно финансиране по всяко индивидуално предложение за изпълнение на инвестиция по процедурата са, както следва:
Процент на съфинансиране:
Категория: Минимален размер на заявеното безвъзмездно финансиране на предприятие в лева – Максимален размер на заявеното безвъзмездно финансиране на предприятие в лева
- Микропредприятия: 35 000,00 лв. – 100 000,00 лв.
- Mалки предприятия: 35 000,00 лв. – 300 000,00 лв.
- Средни предприятия: 100 000,00 лв. – 500 000,00 лв.
- Големи предприятия: 100 000,00 лв. – 1 500 000,00 лв.
Избор между два режима:
1.Режим на държавна помощ „de minimis“ Максимален интензитет на помощта от допустимите разходи – 65% за всички категории предприятия;
2.„Инвестиционни помощи за мерки за повишаване на енергийната ефективност“:
- Максимален интензитет на помощта 35 % от допустимите разходи за ПИИ в ЮЗР (NUTS2)
- Максимален интензитет на помощта е 45 % от допустимите разходи за ПИИ извън ЮЗР (NUTS2)
За място на изпълнение на ПИИ се приема местоположението на обекта на интервенция (сграда), която е включена в ПИИ.
Допустими кандидати:
- Търговци по смисъла на Търговския закон или Закона за кооперациите;
- Регистрирани не по-късно от 31.12.2019 г.;
- Реализирали нетни приходи от продажби за 2022-ра финансова година в зависимост от категорията на предприятието-кандидат, както следва:
Категория на предприятието – Нетни приходи от продажби
- Микропредприятие – ≥ 70 000 лева
- Малко предприятие – ≥ 150 000 лева
- Средно предприятие – ≥ 650 000 лева
- Голямо предприятие – ≥ 3 500 000 лева
Допустими дейности:
- дейности за извършване на обследване за енергийна ефективност и сертифициране за ЕЕ – първоначално обследване за енергийна ефективност за целите на подаване на предложение по настоящата процедура;
- дейности за изпълнение на СМР за прилагане на мерки за енергийна ефективност и мерки за оползотворяване на енергия от възобновяеми източници, ако са посочени в енергийното обследване, в т. ч. всички съпътстващи СМР, необходими за изпълнение на мерките;
- дейности за изготвяне на инвестиционен проект и оценка на съответствието му съгласно ЗУТ;
- дейности за авторски надзор, съгласно ЗУТ;
- дейности за строителен надзор, съгласно ЗУТ;
- дейности, свързани с въвеждането на обектите в експлоатация;
- дейности за изготвяне на независима експертна оценка, изготвена от сертифициран енергиен одитор след приключване на дейностите по изпълнение на СМР – допустими само за ПИИ в режим на минимална помощ.
Задължително изискване е след изпълнение на препоръчаните в обследванията за енергийна ефективност мерки, във всяка сграда, включена в ПИИ, да се постигне минимум 30% спестяване на първична енергия.
За сградите на предприятия в сферата на производството, които попадат в обхвата на Kомпонент 1 не се изисква постигане на клас на енергопотребление. Ще бъдат подкрепени само производствени сгради, за които избраният за изпълнение пакет от енергоспестяващи мерки ще осигури най-малко 30 % спестяване на първична енергия спрямо базова линия на енергопотребление на производствената сграда.
Процентът на енергийни спестявания се изчислява по следната формула със съответните стойности от сертификата/доклада за енергийни характеристики на сградата:
% спестявания = {Общо нормализирано потребление на първична невъзобновяема енергия при актуално състояние в kWh/год. – обща първична невъзобновяема енергия след изпълнение на ЕСМ от избрания пакет в kWh/год} / {Общо нормализирано потребление на първична невъзобновяема енергия при актуално състояние в kWh/год.} х 100.
За сгради на предприятия в сферата на търговията и услугите, включително в сектор „Туризъм“ (Kомпонент 2), процентът на енергийни спестявания се изчислява от сертификата за енергийни характеристики на сградата, съставен след извършено обследване за енергийна ефективност. Изисква се постигане на клас на енергопотребление „В”и минимум 30% спестяване на първична енергия.
ПИИ следва да включват изпълнение на енергоспестяващи мерки в цялата сграда (обследването следва да обхваща всички нива и помещения в сградата).
Изграждане на съоръжения/системи за производство на енергия от възобновяеми източници (ВИ) в сградата (или в близост до сградата), са допустими за финансиране само за собствено потребление, с цел осигуряване на сградата.
Степен на проектна готовност: На етапа на кандидатстване към ПИИ кандидатът следва да представи:
1.Доклад за резултатите от обследване за енергийна ефективност, изготвено по реда на Наредбата по чл. 57, ал. 6 от ЗЕЕ (за сгради по компонент 1) ИЛИ доклад за резултатите от обследване за енергийна ефективност и валиден сертификат за енергийни характеристики на сграда в експлоатация, изготвени по реда на действащата към момента на кандидатстване Наредба по чл. 48 от ЗЕЕ (за сгради по компонент 2), за сградата, включена в предложението за изпълнение на инвестиция.
2.КСС за предвидените за изпълнение енергоспестяващи мерки в обследванията за енергийна ефективност.
3.Писмо по чл. 2, ал. 2 от Наредбата за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони от съответната компетентна институция – РИОСВ/МОСВ, че не е необходимо провеждане на процедура по реда на Глава втора от същата наредба,
Или
Решение за преценяване на необходимостта от извършване на ОВОС, съгласно чл. 8 от Наредбата за условията и реда за извършване на оценка на въздействието върху околната среда с характер „да не се извършва ОВОС“ или Решение по ОВОС за одобряване, съгласно чл. 18 от същата наредба;
или
Решение по чл. 18 или чл. 28 от Наредбата за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони за одобряване.
В случай на издадени Решения по ЗООС и ЗБР инвестиционният проект трябва да е съобразен с условията и мерките в решенията и да съответства на описаните параметри в тях.
Допустими разходи, финансирани със средства от МВУ:
- разходи за строително-монтажни работи (СМР)/инженеринг за прилагане на мерки за ЕЕ и мерки за оползотворяване на енергия от възобновяеми източници, ако са посочени в енергийното обследване, в т. ч. всички съпътстващи СМР, необходими за изпълнение на мерките. В рамките на общата стойност на СМР могат да се включат и непредвидени разходи за строително-монтажни работи до 10%; В случай на инженеринг непредвидени разходи за строително-монтажни работи не са допустими;
- разходи за изготвяне на инвестиционни проекти, съгласно ЗУТ;
- разходи за извършване на обследване за енергийна ефективност и изготвяне на сертификат за енергийни характеристики на сгради в експлоатация;
- разходи за изготвяне на независима експертна оценка, изготвена от сертифициран енергиен одитор след приключване на дейностите по изпълнение на СМР – допустими само за ПИИ в режим на минимална помощ;
- разходи за авторски надзор, съгласно ЗУТ;
- разходи за строителен надзор, съгласно ЗУТ;
- разходи за оценка на съответствието на проектите, съгласно ЗУТ;
- разходи, свързани с въвеждането на обектите в експлоатация.