Промени в Закона за обществените поръчки: Съответствие с Европейското Законодателство

8.06.2024 | Author name

Скорошните промени в Закона за обществените поръчки (ЗОП) в България отразяват усилията за хармонизация на националното законодателство с европейските норми. Целта е подобряване на прозрачността и ефективността при възлагането на обществени поръчки, като се насърчава употребата на чисти и енергийно ефективни пътни превозни средства.
Investment Screening Bulgaria

Нови Изисквания и Регулации

  1. Екологични Изисквания: Всички възложители трябва да включват критерии за насърчаване на употребата на чисти и енергийно ефективни превозни средства при обществените поръчки. Това включва категориите превозни средства M1 до N3, както и услугите, свързани с превоз по автобусни линии.

  2. Промени в Стойностните Прагове: Праговете за възлагане на обществени поръчки са повишени, което предполага промени в обхвата на процедурите за търгове и директни назначения.

  3. Прозрачност при Оценката на Оферти: Въведени са мерки за идентификация на необичайно благоприятни предложения, особено когато са подадени една или две оферти.

  4. Разширяване на Административнонаказателната Отговорност: Засилени са санкциите за нарушения на ЗОП, увеличавайки отговорността и потенциалните наказания за неправомерни действия.

  5. Предварителен и Текущ Контрол: Въведени са нови форми на контрол, включително външен предварителен контрол от Агенцията за обществени поръчки (АОП) за поръчки с прогнозна стойност над 5 млн. лв.

Подготовка за членство в ОИСР

Изискванията за прозрачност и ефективност стават все по-строги в контекста на подготовката на България за членство в Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР). Това включва поставяне на минимални екологични стандарти и насърчаване на устойчивото развитие чрез обществените поръчки.

Заключение

Промените в ЗОП са крачка напред към уеднаквяване на българското законодателство с европейските стандарти, целящи усъвършенстване на обществените поръчки чрез повишаване на ефективността, прозрачността и отговорността. Важно е всички засегнати страни – възложители, доставчици и обществеността, да бъдат добре информирани за новите регулации и да прилагат най-добри практики в този регулативен контекст.

Това е важен момент за преосмисляне на начина, по който организации и предприятия участват в обществени поръчки, с акцент на иновации и устойчиво развитие.

Европейската Комисия поддържа публично достъпен Списък на механизмите за скрининг, нотифицирани от държавите-членки, който се актуализира периодично. Може да го откриете на този линк.

Адвокатско Дружество „Тончева & Партньори“ Става Член на Британско-Българската Бизнес Асоциация:

Ново Начало на Двустранно Сътрудничество, Партньорство, Изградено на Общи Цели и Ценности. С голямо удоволствие съобщаваме, че адвокатско дружество „Тончева & Партньори“ стана горд член...